Tŕpnutie rúk: Aké sú možné príčiny a riešenia?

28.12.2024

Tŕpnutie rúk, odborným názvom parestézia, je bežný, no nepríjemný pocit, ktorý môže ovplyvniť kvalitu života. Prejavuje sa necitlivosťou, brnením, mravenčením alebo slabosťou v rukách. Či už ide o dočasný stav spôsobený nevhodnou polohou rúk, alebo o príznak vážnejšieho zdravotného problému, je dôležité venovať mu pozornosť. V tomto článku odhalíme najčastejšie príčiny vzniku tŕpnutia, ako aj možnosti diagnostiky a liečby.

Prečo vzniká tŕpnutie rúk

Tŕpnutie rúk môže byť spôsobené rôznymi faktormi – od mechanického tlaku na nervy cez metabolické procesy až po systémové ochorenia. Poďme sa bližšie pozrieť na niektoré z najčastejších príčin.

1. Syndróm karpálneho tunela

Jednou z najbežnejších príčin tŕpnutia rúk je syndróm karpálneho tunela. Stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervus medianus v zápästí. Tento nerv prechádza úzkym kanálom, nazývaným karpálny tunel, spolu s deviatimi šľachami. Ak sa tento priestor je anatomicky veľmi citlivý a ak sa zúži, nerv je pod tlakom.


Typické príznaky: tŕpnutie a mravenčenie prstov (najmä palca, ukazováka a prostredníka), bolestivé pocity, ktoré sa šíria do predlaktia, slabosť ruky, ťažkosti pri úchope drobných predmetov.

Príčiny:

  • Práca vyžadujúca dlhodobé opakované pohyby zápästia (napr. práca na klávesnici, nesprávne držanie myši doťahovanie alebo uvoľňovanie skrutiek, hry na strunových nástrojoch).
  • Fyzická námaha pri nosení ťažkých bremien.
  • Vibrácie spôsobené prácou s ťažkými strojmi (práca s motorovou pílou, zbíjačkou alebo vŕtačkou).

2. Cervikálna radikulopatia: Keď problém pramení v krku

Ak pociťujete tŕpnutie rúk spojené s bolesťou v oblasti krku, môže ísť o problém s nervovými koreňmi v krčnej chrbtici. Tento stav, nazývaný cervikálna radikulopatia, často súvisí s herniou medzistavcových platničiek, ktoré tlačia na nervové zakončenia.

Typické príznaky: zlé držanie tela, sedavý životný štýl, svalová dysbalancia, fajčenie, nadváha či stres.

Príčiny:

  • Bolesť vyžarujúca z krku do ramien, rúk a prstov.
  • Slabosť svalov v ramene, ruke alebo predlaktí.
  • Brnenie alebo tŕpnutie prstov.
  • Zlá poloha počas spánku.
Správna poloha počas spánku ktorá odstráňuje tŕpnutie prstov zo zlej polohy pri spanku
Správna poloha počas spánku ktorá odstráňuje tŕpnutie prstov zo zlej polohy pri spanku

3. Diabetes mellitus

Cukrovka spôsobuje zhrubnutie šliach a väzov, čo môže viesť k zvýšenému riziku syndrómu karpálneho tunela a ďalších chronických mononeuropatií - entrapment syndromov. Chronicky vysoké hladiny cukru v krvi môžu poškodiť nervy (tzv. diabetická neuropatia) a krvné cievy, ktoré ich zásobujú. Výsledkom je oslabený obeh v končatinách, čo sa často prejavuje tŕpnutím.

Typické príznaky: parestézia v rukách aj nohách, slabosť svalov, studené, bledé alebo modravé ruky.

4. Deficit vitamínu B12: Výstražný signál pre vegánov

Vitamín B12 je nevyhnutný pre normálnu činnosť nervov a tvorbu červených krviniek. Jeho nedostatok môže viesť k degenerácii myelínového obalu nervov, čo ovplyvňuje vedenie  (rýchly prenos) signálov v nervovom systéme.  Spomalené alebo narušené nervové signály môže spôsobiť tŕpnutie, mravenčenie a iné neurologické príznaky.

Typické príznaky: tŕpnutie v rukách a nohách, strata citlivosti alebo koordinácie, častá únava, slabosť alebo bledá pokožka.

Ohrozené skupiny:

  • Vegáni, vegetariáni (B12 sa nachádza predovšetkým v živočíšnych zdrojoch).
  • Starší ľudia, ktorých schopnosť absorbovať B12 z potravy sa znižuje.
  • Pacienti s celiakiou, Crohnovou chorobou alebo pernicioznou anémiou.

5. Neurologické a systémové ochorenia

Skleróza multiplex ako autoimunitné ochorenie, ktoré poškodzuje myelín obklopujúci nervové vlákna, čo narúša prenos nervových signálov. Úrazy a zlomeniny kedy dochádza k narušeniu štruktúr rúk, svalov, ciev či nervov môže viesť k tŕpnutiu. Ateroskleróza pri ktorej je zhoršený prietok krvi do končatín môže spôsobiť mravenčenie.

Diagnostika tŕpnutia rúk: Čo očakávať?

Ide o komplexný proces a zahŕňa viacero krokov, ktoré pomáhajú určiť príčinu problému a správny postup liečby. V prípade, že sa odhalí iná než mechanická príčina (Cervikálna radikulopatia: Keď problém pramení v krku), fyzioterapia je len doplnkovou zložkou.

Vo Fymase na určenie mechanickej príčiny problému používame vyšetrovací spis podľa McKenzie metódy, mechanickej diagnostiky a terapie (MDT). Sústredíme sa na detailnú anamnézu, zisťujeme frekvenciu a charakter príznakov. Súčasťou vyšetrenia je kontrola svalovej sily, reflexov a vyšetrenie citlivosti nervov pre.  Na zistenie mononeuropatií - entrapment syndromov používame špeciálne testy ako Phalenov (maximálne zohnutie zápästia na 60 sekúnd) a Tinelov test (poklep na nervus medianus v oblasti zápästia). Ak naše vyšetrovací spis vyvráti mechanickú príčinu, pacienta delegujeme na príslušných odborníkov. V niektorých prípadoch je potrebné podstúpiť röntgen, MRI alebo ultrazvuk. 

V našej praxi sa mechanická príčina (ochorenie platničiek chrbtice) ukazuje ako najčastejšia príčina tŕpnutia rúk.

Testovanie rozsahu zápästia a tŕpnutia prstov
Testovanie rozsahu zápästia a tŕpnutia prstov

Fyzioterapia ako cesta k úľave

Je účinným spôsobom liečby tŕpnutia rúk, najmä ak je príčina mechanická, ako v prípade syndrómu karpálneho tunela alebo cervikálnej radikulopatie. Cieľom je  odstrániť nepríjemné symptómy, zlepšiť mobilitu, posilniť svaly ruky a zároveň aj celej hornej končatiny a obnoviť normálnu funkciu postihnutej oblasti. Pozornosť  je venovaná  prevencii ďalších problémov.

Súčasťou MDT vyšetrovacieho spisu ktorý sa aktívne využíva vo Fymase je individuálna liečba a návrh na liečebný plán v domácom prostredí.

Hlavné metódy fyzioterapie vo FYMASE:


  1. Cvičenia na flexibilitu a mobilitu: Jemné preťahovanie svalov predlaktia zmierňuje napätie a odstraňuje tlak na nervy.
  2. Posilňovanie: Posilnenie svalov zápästia a ruky podporuje ich správne postavenie, čím sa zlepšuje funkcia.
  3. Ergonomické úpravy: Správne nastavenie pracovného prostredia, ako je výška stola, správna poloha klávesnice a myši, môže výrazne znížiť tlak na ruky.
  4. Manuálna terapia: Uvoľňovanie svalového napätia a zlepšovanie pohyblivosti kĺbov. 
  5. Ultrazvuková terapia: Vysokofrekvenčné zvukové vlny zmierňujú zápal a podporujú hojenie.

Prístrojova terapia ako efektivna liečba tŕpnutia prstov
Prístrojova terapia ako efektivna liečba tŕpnutia prstov


Tŕpnutie rúk je nepríjemné, ale vo väčšine prípadov sa dá úspešne riešiť, ak viete, čo ho spôsobuje. Prevencia spočíva vo vyvarovaní sa dlhodobého preťaženia rúk, správnej ergonomike pracoviska, pohybovej aktivite anu zdravom životnom štýle. Ak vás problémy s rukami trápia pravidelne, neváhajte ich s nami ich konzultovať.

Vo Fymase sa špecializujeme na presnú diagnostiku a terapiu priamo šitú na mieru vašim potrebám. Vďaka individuálnemu prístupu vám pomôžeme zmierniť vaše problémy a zlepšiť kvalitu vášho života. Navštívte nás a urobte prvý krok k zdravej a bezbolestnej budúcnosti.

Autor: Eliška GRmanová, Cert. MDT - fyzioterapeut. Od roku 2018 sa venujem masážam a regeneračným technikám a od r. 2021 fyzioterapii. Aktuálne sa venujem štúdiu fyziológie a klinickej výživy. Špecializujem sa na liečbu pohybom. Patológiu svalových zreťazení, dysbalanciu hlbokého stabilizačného systému chrbtice a poruchu posturálnej stabilizácie a centrácie kĺbov. Jej cieľom je správne indikovať pohybovú liečbu a stanoviť individuálny jedálniček. Bez správneho pohybu a výživy nebude telo správne fungovať.

Spoluautor: CEO, Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.



Často kladené otázky

  1. Môže tŕpnutie rúk súvisieť so stresom alebo úzkosťou? Áno, tieto stavy môžu spôsobovať napätie vo svaloch, čo môže viesť k zúženiu priebehu nervov v oblasti krčnej chrbtice alebo ramien. Okrem toho môžu tiež ovplyvniť krvný obeh. V prípade intenzívnych psychických stavov, ako panické ataky, môže byť tento pocit ešte výraznejší.
  2. Je tŕpnutie ruky na jednej strane tela vážnejším signálom než na oboch? Áno, ak je spojené s ďalšími príznakmi, ako sú slabosť, bolesť, necitlivosť alebo problémy s pohybom. Tŕpnutie jednej strany tela môže naznačovať neurologické problémy (mozgová príhoda, stav po úraze). Ak sa tŕpnutie objaví náhle a sprevádzajú ho ďalšie príznaky, ako porucha reči či pokles tváre na jednej strane, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
  3. Čo znamená tŕpnutie rúk v noci a prečo sa často zhoršuje počas spánku? Je spôsobené polohou rúk počas spánku, ktorá môže stlačiť nervy alebo obmedziť prietok krvi. Ak si počas spánku ruky podložíte pod hlavu alebo telo, môže to viesť k dočasnému tlaku na nervy alebo cievy a spôsobiť mravenčenie. Ak sa tento problém opakuje každú noc, je potrebné zmeniť polohu pri spánku. 

Zdroj:

  1. MUDr. Tomáš Vodvářka, ÚŽINOVÉ SYNDROMY, 2005, INTERNÍ MEDICÍNA PRO PRAXI, ročník. 2, str. 74-80, Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/02/04.pdf 
  2. Kimura, J. (2001). Electrodiagnosis in Diseases of Nerve and Muscle: Principles and Practice (3rd ed.). Oxford University Press.

  3. Lamartina, C., & Roy-Camille, R. (2006). The Spine: Medical and Surgical Management. Springer.

  4. Mayo Clinic Staff. (n.d.). Peripheral Neuropathy: Numbness, Weakness, and Pain.
    Mayo Clinic. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org

  5. Middleton, S. D., & Anakwe, R. E. (2014). The Incidence of Carpal Tunnel Syndrome in General and Working Populations. Journal of Hand Surgery, 39(1), 2-7.

  6. Johnson, M. A., & Lee, T. H. (2015). Impact of Ergonomics on Nerve Compression Syndromes. Ergonomic Health & Safety Journal, 18(2), 45-53.