Mýty a fakty o tehotenstve a pôrode II.
Na internete koluje množstvo informácii a rád. Ako zistiť, ktoré sú tie správne pre vás vie byť náročné. Ak ste prvorodička, niektoré informácie a súvislosti vám môžu unikať. To, čo iné budúce mamičky považujú za samozrejmosť, a nepovedia vám to, pre vás, to môže byť zásadná informácia. Pokračovaním článku mýty a fakty v tehotenstve a pôrode II., vám prinesú základné informácie a prehľad. Chceme, aby ste sa cítili bezpečne. Užiť si tehotenstvo a samotný pôrod chce každá budúca mamička.
Počas tehotenstva sa môžete stretnúť s bolesťou slabín
FAKT
Bolesť slabín v tehotenstve hlavne v jeho vyšších štádiách je bežné. Vzhľadom na prebiehajúce zmeny v pomeroch panvy a driekovej chrbtice. Hlavička bábätka tlačí na oblasť panvy a spôsobuje pocit tlaku. Čím je dieťatko väčšie, tým sú väčšie aj nároky na celé telo. Váha dieťatka pôsobí na celú kostru, nielen na chrbticu. Svaly musia držať váhu vlastného tela a váhu dieťatka. Príčinou bolestí v slabinách je taktiež hormón relaxín. Spôsobuje roztiahnutie elastických vlákien, vďaka čomu zmäknú väzy chrupavky a šľachy. Lonová spona sa rozostúpi a organizmus sa tak pripravuje na pôrod. Tento proces môže byť sprevádzaný pocitom bolesti. Pomôcť môže cvičenie v otvorenom svalovom reťazci, ktoré pomáha otvárať pôrodné.V posledných dňoch tehotenstva je lepšie využívať túto možnosť a spustiť si tak pôrod prirodzene. Na skupinových cvičeniach nie je možnosť stav mamičky riešiť individuálne. U nás preferujeme individuálny prístup v starostlivosti o budúcu mamičku. Okrem predpôrodnej príprava a popôrodnej starostlivosti a rád, pomáhame budúcim mamičkám, ako pracovať s telom. Aby tehotenstvo bolo bezproblémové, bez bolestivých stavov z preťaženia a zvýšených nárokov na celé telo budúcej mamičky. Fyzioterapeut spolupracuje s pôrodnou asistentkou takže mamička odchádza na pôrodnú sálu plne pripravená.
Keď nepoužívam balónik tak neporodím
MÝTUS
Balónik je pomôcka, ktorá sa využíva počas tehotenstva na aktiváciu svalstva panvového dna. Pripraví pôrodné cesty, pomôže mamičke "určiť smer" tlačenia v II. dobe pôrodnej . Aby mala pomôcka efekt a uľahčila pôrod, musí sa používať včas, nie deň pred pôrodom. Odporúčané je od 36TT. Ani to nie je zárukou pôrodu bez komplikácii. Je mnoho vonkajších aj vnútorných faktorov, ktoré na daný okamih pôsobia. Ak vo vašej predpôrodnej príprave spravíte všetko, čo bolo vo vašich silách a riadne sa pripravíte, minimalizujete šance na zlý zážitok. Potom treba už len dôverovať celému procesu a okoliu, v ktorom sa nachádzate. Mnohé štúdie dokazujú, že žena je schopná prirodzeného pôrodu bez komplikácii aj bez použitia balónika. Nemusíte sa obávať, že pokiaľ ste túto pomôcku nevyužila včas tak neporodíte. Pre mechanizmus pôrodu je telo ženy dokonale prirodzene prispôsobené. Dôležité však je udržať svoje telo v zdravej kondícii a harmónii. Pracovať so svalmi celého tela a prioritne sa venovať svalom panvového dna. Mať zvládnuté dýchanie, natrénované zadržiavanie dychu ale aj zadržiavanie dychu so "simuláciou" tlačenia. Tieto dychové techniky trénujte len s fyzioterapeutom so špecializáciou na gynekológiu a pôrodníctvo. Potom zvládnete pôrod prirodzene, bez akýchkoľvek pomôcok.
Drieková lordóza sa v tehotenstve prehĺbi
FAKT
Drieková lordóza je zakrivenie chrbtice v oblasti drieku. Toto zakrivenie je normálne a veľmi prospešné pre postavenie tela, pružnosť chrbtice a ohybnosť do všetkých smerov. V tehotenstve dochádza k výraznej zmene pomerov tela a posun ťažiska tela. Váha rastúceho bábätka ťahá driekovú chrbticu vpred a drieková lordóza sa prehĺbi. Tento jav môže byť sprevádzaný bolesťou driekovej chrbtice. Preto je dôležité pre budúcu mamičku udržiavať svoje telo i počas tehotenstva v primeranej aktivite a kompenzovať tieto zmeny správnym cvičením. Inak hrozí preťaženie svalstva v oblasti driekovej chrbtice, bolesť až poškodenie platničky. V tomto prípade je vhodné individuálne cvičenie a mäkké techniky určené pre budúce mamičky.
Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.
Časté otázky budúcich mamičiek
- Mám strach z pôrodnej bolesti. Ako sa jej viem zbaviť? Na túto situáciu sa dá pripraviť a naučiť sa pracovať s bolesťou. Pôrodná bolesť je len vnem, ktorý môžeme vnímať pozitívne s vidinou narodenia vytúženého bábätka. Počas individuálnej starostlivosti vo Fymase sa diskutuje na všetky potrebné témy, ktoré Vám pomôžu zvládnuť váš veľký deň.
- Môže na cvičenie a prípravu so mnou chodiť aj partner? Ak pri pôrode chce byť aj budúci otecko, nie je to pre nás problém, skôr naopak. Budúceho otecka zaškolíme. Naučíme ho všetko potrebné pre I. dobu pôrodnú.
- Ako je to s dýchaním počas pôrodu? Prvá aj druhá doba pôrodná majú svoje špecifiká. Rovnako je to aj s dýchaním. V prvej dobe pôrodnej sa snažím dýchať hlboko a voľne, aby sa pôrodné cesty otvárali a svalstvo panvového dna sa dokázalo náporu hlavičky prispôsobiť uvoľnením. V druhej dobe pôrodnej je potrebné dýchať do kontrakcie a využiť jej dobu trvania na tlačenie. Počas tlačenie NIKDY NEVYDYCHUJEM. Dych zadržiavame. Preto je potrebné toto dýchanie natrénovať. Aby ste s dychom vládali. Tento nácvik NIKDY neskúšajte doma, hrozí odpadnutie. Vo Fymase vás to naučíme pomaly, postupne a technicky správne. Až potom môžete trénovať doma pred zrkadlom.
Zdroj:
- MORAUČÍKOVÁ E., 2021. Alternatívne metódy vedenia pôrodu, KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR, ISBN 978-80-7678-054-5 (online ; pdf)
- HROMÁDKOVÁ J. a kol., 2002. Fyzioterapia, H&H Vyšehradská, 161 - 166 s., ISBN 80-86022-45-5
- PSALMOVÁ D., 2014. Vplyv pohybovej aktivity žien na priebeh tehotenstva a popôrodnú adaptáciu, MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií, 16 s. (online: pdf)