Mýty a fakty o tehotenstve a pôrode I.
Tak ako o každej téme, o ktorej sa často diskutuje, vznikajú medzi dotknutou populáciou rôzne mýty a fakty. Veľa ich nájdeme i na tému tehotenstvo a pôrod. Poďme si zopár týchto záhad spoločne objasniť.
- MÝTUS - Je jedno aké cvičenie v tehotenstve vykonávam, hlavne, že sa hýbem.
Pravda je taká, že správny výber vhodného cvičenia pre tehotné Vám nie len že pomôže pripraviť svoje telo na pôrod a zvládnuť tehotenstvo s ľahkosťou a bez bolesti, ale taktiež predchádza úrazom, ktoré sa často krát stávajú. Cvičenie v tehotenstve by malo naučiť budúcu mamičku ovládať svaly panvového dna a udržiavať telo v dobrej zdravotnej kondícii.
- FAKT - Ak prídete v tehotenstve o zuby, nie je príčinou dieťa.
Počuli ste strašidelné príbehy ako kvôli tehotenstvu prichádzajú ženy o zuby? Tento fakt je bohužiaľ pravdivý, v tehotenstve sa kvalita zubov častokrát zhorší. Príčinou však nie je samotný plod a tehotenstvo ale nedostatok vápnika a minerálnych látok v tele matky. Plod pre svoj vývoj a stavbu kostí potrebuje väčšie množstvo vápnika ako matka prijala stravou a preto prišlo k zhoršeniu kvality zubov, čo môže viesť až k strate zubu. Dôležité je preto počas tehotenstva počúvať rady Vášho gynekológa a v dostatočnej miere si všetky potrebné vitamíny a minerály doplniť.
- MÝTUS - Behanie pomáha v tehotenstve udržať telo fit.
Beh je jednou z najobľúbenejších aktivít pre spaľovanie kalórií a udržiavanie kondície. Počas tehotenstva, hlavne v prvom trimestri beh nie je najvhodnejšou voľbou. Počas behu sa u pravidelných a dlhodobých bežcov významne aktivujú svaly panvového dna, čo vedie k ich hyperaktivite až skráteniu a neschopnosti relaxovať. V praxi to znamená, že pri pôrode nebudú pôrodné cesty schopné plne relaxovať a hlavička bábätka môže mať problém prekĺznuť von. Svaly panvového dna zostanú v napätí a krčok maternice sa nedokáže uvoľniť. Vyvolávacie injekcie pomôžu no nie je to vždy pravidlom. Pôrod môže pokračovať sekciou
- FAKT - Počas tehotenstva je opuch členkov a lýtok bežný.
Opuch nôh je v tehotenstve bežný hlavne po 20. týždni tehotenstva. Príčinou je zadržiavanie vody v tele. Vo vyššom štádiu tehotenstva môže byť príčina i mechanická. Zväčšujúca sa maternica môže znížiť prietok krvi v žilách z nôh smerom k srdcu čo podporuje tvorbu opuchov. Po pôrode sa zvyčajne nadbytočná tekutina rýchlo vylúči a opuch zmizne.