Daň za dlhé sedenie: Nepríjemné bolesti chrbtice zmierni SM Systém.

31.05.2024

V dnešnej dobe informačných technológii sa dlhému sedeniu nevyhneme. Ako pracovať so statickým zaťažením chrbtice počas sedu, a ako predchádzať ochoreniu chrbtice z dlhého sedu sa dozviete v tomto článku. Dbajte na správnu polohu tela počas práce a štúdia.

Sed a jeho efekt na chrbticu

Sed je statická poloha, ktorá nám uľahčuje mnohé činnosti. Sed ako poloha telu neškodí. Významný je časový faktor. Čím dlhšie sedenie, tým tuhšie svaly, a tým viac zablokovaná chrbtica. Blokády môžu vznikať v celom priebehu alebo len v jednej časti chrbtice. Nielen sed, ale každá činnosť, ktorú vykonávame bez prestávky v dlhšom časovom intervale, nám neprospieva. Rovnako ako je náročné osem hodín utekať, tak je náročné aj osem hodín správne sedieť. Človek sa pri sede uchyľuje k zlému stereotypu. Postupom času dochádza k zmenám na svaloch a všeobecne k chybnému držaniu celého tela. Dôsledkami sú blokády kĺbov chrbtice, znížená pohyblivosť, bolesť až degenerácia stavcov a platničiek. Preto je dôležité sedavý spôsob života dostatočne kompenzovať.

Čo je SM Systém

Skupinové cvičenie SM Systém
Skupinové cvičenie SM Systém

SM Systém je liečebnou ale aj preventívnou metódou určenou prioritne na liečbu chrbtice. Jej účinok je overený dlhoročnými výsledkami z praxe. Využíva svalové reťazce. Cieľom tejto metódy je udržať telo človeka pevné, pružné a stabilné. Dokázať zvládnuť cielený pohyb pri športe ale aj náhodný a minimalizovať škody spôsobené úrazom.

Ako SM Systém pomáha pri bolestiach chrbtice

Nácvik koordinácie a stability celého tela pomocou cvičenia SM Systém
Nácvik koordinácie a stability celého tela pomocou cvičenia SM Systém

V liečbe a prevencii chrbtice využíva Cvičením SM Systému hlavne vlastnú silu svalov chrbtice. Chrbtica sa vyrovnáva. Pohybom sa uvoľňujú blokády a svalová tuhosť. Platničkám je umožnené prijať potrebnú výživu a vrátiť sa na správne miesto. Dochádza k regenerácii mäkkých štruktúr ale aj kostných štruktúr chrbtice. Rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza zvýšenému opotrebovaniu kĺbov.

Individuálne cvičenie a nácvik správnej techniky cvičenie SM Systém
Individuálne cvičenie a nácvik správnej techniky cvičenie SM Systém

SM Systém pomáha pri liečbe bolestí. Orientuje sa hlavne na diagnózy ako je skolióza a ochorenie platničiek rôzneho štádia. Je aktívne využívaná športovcami ako aktívny strečing celého tela. Ako preventívna metóda sa zaraduje medzi postupy ako predchádzať vzniku ochorení chrbtice a celého pohybového aparátu. Funguje taktiež ako prevencia a liečba porúch veľkých kĺbov (ramenné a bedrové kĺby). Cvičenie je vhodné pre akúkoľvek vekovú skupinu od 5 do 100 rokov. Je obľúbenou metódou detí lebo sa ľahko cvičí. Žien hlavne v tehotenstve, a po pôrode, ako prvá metóda, ktorá pomáha k prirodzenému návratu k aktívnemu pohybu. U seniorov, pretože netreba veľkú svalovú silu na cvičenie, stačí vlastná sila svalov.  V rekreačnom ale aj vrcholovom športe ako súčasť tréningového procesu pre udržanie plnej hybnosti kĺbov a voľnosti svalov.

Ako cvičiť SM Systém

Na cvičenie SM Systém potrebujeme elastické lano, podložku a oporné tyče.
Na cvičenie SM Systém potrebujeme elastické lano, podložku a oporné tyče.

Cvičí sa so špeciálnym elastickým lankom. Lano má viac stupňov odporu, ktoré sa prispôsobujú veku, pohlaviu ale aj zdravotnému stavu každého cvičiaceho. Ďalšou pomôckou, ktorá sa pri cvičení používa, je balančná podložka. Umožňuje lepšie precítiť cvičenie a výraznejšie aktivovať dôležité svalové skupiny. Je tiež nevyhnutným doplnkom na nácvik správnej chôdze. Podložka je extrémne odolná a vytvára ideálne podmienky na efektívne cvičenie. Do zostavy základného cvičenia patrí aj nácvik fyziologickej chôdze, pri ktorom je nevyhnutné použiť pár oporných tyčí. Pomáhajú udržať stabilitu, dôkladne precítiť a precvičiť celý ramenný pletenec. Palice používajú ako pomôcka pri nácviku rovnováhy a koordinácie celé tela.

Technika cvičenia SM Systému

individuálne cvičenie SM-Systém - spôsob ako sa naučiť správnu techniku cvičenia
individuálne cvičenie SM-Systém - spôsob ako sa naučiť správnu techniku cvičenia

Aby malo cvičenie požadovaný efekt je správna technika vykonávania cvikov nevyhnutná. Odporúčame preto naučiť sa základnú zostavu cvikov pod vedením certifikovaného odborníka, a to buď formou individuálneho cvičenia, kurzu, alebo na skupinových hodinách určených pre začiatočníkov. Je potrebné si osvojiť správnu techniku základných cvikov. Cvičením na hodine sa to nekončí. Účinnosť SM systému je založená na pravidelnosti. V prípade prevencie alebo na regeneráciu chrbtice sa odporúča cvičiť minimálne 10 až 15 minút denne. Pri športovom výkone je vhodné cvičiť aspoň 10 minút pred výkonom aj po ňom. V prípade liečby ťažšieho poškodenia chrbtice cvičí klient v akútnej bolestivej fáze maximálne 5 minút viackrát denne a postupne sa tieto intervaly predlžujú. Výsledky sa dostavia individuálne, s ohľadom na stav klienta a poctivosť domáceho cvičenia.

Veľkou výhodou SM Systému je fakt, že lanko je ľahké a skladné. Preto si ho môžete vziať so sebou kamkoľvek - do práce, na dovolenku či pracovnú cestu. Upevniť sa dá o každý pevný predmet, ktorý zvládne udržať ťah lanka pri cvičení. Môžete si tak zacvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Vďaka SM Systému udržíte vašu chrbticu pohyblivú a bez bolesti.

Mgr. Martina Nagyová Brezániová, Cert.MDT
Mgr. Martina Nagyová Brezániová, Cert.MDT

Autor: Mgr. Martina Nagyová, Brezániová, Cert.MDT - Hlavný fyzioterapeut, zakladateľ centra a odborný garant. V liečbe sa spolieha na presnú diagnostiku. Pohybovou liečbou posúva pacientov mimo komfortnú zónu. Počas liečby sa snaží o zmenu postojov pacienta k sebe samému. Pomáha pacientom vzdať sa všetkého, čo ich problém spôsobuje. Len tak môže byť výsledok liečby dlhodobo a stabilne udržaný. Smeruje ich na cestu seba-rozvoja a seba-disciplíny. Na problém sa pozerá vždy celkovo.


Zdroj:

  1. HALADOVA E., NECHVÁTALOVÁ L., Vyšetřovací metody hybného systému, Ministerstvo zdravotníctvi CZ, 2005. ISBN 80-7013-393-7
  2. SMÍŠEK R., SMÍŠKOVÁ K., Spinální stabilizace SM Systém, Vydal: MUDr. Richard Smíšek vlastním nákladem, 2005., ISBN 80-239-4688-9
  3. SMÍŠEK R., SMÍŠKOVÁ K., SMÍŠKOVÁ  Z., Léčba výhřezu medziobratlové disku a skoliózy cvičením spirálových svalových řetězcu, 3. vydání, Vydal: MUDr. Richard Smíšek vlastním nákladem, 2018., ISBN 978-80-88267-03-4