Bankovanie a moxibúcia
Obe procedúry spája teplo a príjemný pocit uvoľnenia. Tieto dve procedúry sú diametrálne odlišné. Používajú sa už stáročia a patria medzi veľmi obľúbené aj dnes.
Bankovanie
Hlavným princípom je vytvorenie podtlaku medzi pokožkou a bankou. Používajú sa sklenené banky. Patria medzi tradičnejšiu voľbu a nahrievajú sa priamo plameňom. Po priložení na pokožku vznikne v banke podtlak. Existujú i umelé banky, ktoré sa však nenahrievajú ale využije sa poddajnosť materiálu pre vznik podtlaku alebo špeciálna pumpa, ktorá podtlak vytvorí.
Práve podtlak v banke nadvihne vrstvy kože, podkožia, tukového väziva a má dosah až na svalstvo. Banka ako keby nasávala na miesto priloženia krv z okolia, čo zabezpečí masívne prekrvenie oblasti. Vďaka prekrveniu sa uvoľňuje i svalstvo. Dôležitým faktorom je taktiež mechanické pôsobenie na mäkké tkanivo, kedy sa môže využiť taktiež posúvanie baniek po pokožke. Dosiahneme tak efekt hĺbkovej masáže tkaniva. Banky sa preto prikladajú na miesta so zvýšeným napätím svalstva, kde je potrebné zvýšiť prekrvenie mäkkých tkanív a uvoľniť tak napätie a bolesť.
Normálne je, ak Vám po bankovaní zostanú červené fľaky, ktoré sa menia na povrchové modriny. Sú zapríčinené popraskaním drobných kapilár v podkoží, slúžia taktiež ako diagnostický parameter pre terapeuta.
Využitie:
ťažkosti s pohybovým aparátom - bolesti krku, chrbta, krížov, ramien
uvoľnenie preťaženého svalstva u športovcov ako regeneračný prvok
zmiernenie príznakov tráviacich problémov, celulitídy
Kontraindikáce:
poruchy zrážania krvi
užívanie liekov na riedenie krvi
tehotenstvo
vysoký vek
porucha krvotvorby a krvácavé stavy
Kým západná medicína berie do úvahy skôr fyzikálne pôsobenie tepla a podtlaku v bankách ako hlavný prostriedok tejto metódy pre dosiahnutie uvoľnenia, prekrvenia tkanív a následné zníženie bolesti. Východná medicína vníma bankovanie ako prostriedok ovplyvnenia tela s oveľa rozsiahlejším účinkom. Banky rozmiestňujú podľa akupunktúrnych bodov s presným očakávaným účinkom na vzdialené orgány a časti tela.
Moxibúcia
Moxovanie je jednou z tradičných terapií, ktorú vymysleli mnísi. Patrí medzi pozitívnu termoterapiu. Funguje na princípe zahrievania akupunktúrnych bodov pomocou produkcie tepla pri tlení špeciálneho uhlíka v tvare cigary. Od akupunktúrneho bodu sa pridržiava 5-10 cm. Klient cíti príjemné teplo ktoré sa postupne rozlieva do okolia. Po procedúre sa človek cíti príjemne oddýchnuto, plný energie. Pri pravidelnom absolvovaní moximúcie sa dostaví i žiadaný efekt. Zrýchlenie metabolizmu či uvoľnenie svalstva však môžete pozorovať i po prvej aplikácii. Z pohľadu východnej medicíny sa sálavým hlboko prehrievajúcim teplom uvoľnujú akupunktúrne dráhy a aktivujú sa akupunktúrne body, čím sa znova nastoľuje rovnováha toku vitálnej energie čchi a v dôsledku toho aj samo liečivá schopnosť tela.
Využitie:
bolesti krížovej časti chrbtice
riešenie gynekologických či tráviacich ťažkostí,
podporná liečba pri nádche, chrípke, sínusitídach
bolesti svalov, kĺbov, šliach
Kontraindikácie:
kŕčové žily
horúčka
menštruácia
akútne stavy
zápalové stavy
Vo Fymase môžete absolvovať obe tieto procedúry či už pre liečebné, regeneračné alebo relaxačné účely. V chladných dňoch Vás príjemne zahrejú a uvoľnia vaše telo i myseľ.