Ako si vybrať kancelársku stoličku ?
Výber ideálnej kancelárskej stoličky je komplikovaný. Čím viac informácií od rôznych predajcov si prečítate, tým viac ste zmätení. Pravdou je však, že jedna ideálna kancelárska stolička vhodná pre všetkých neexistuje. Stolička by mala podporovať telo k správnemu sedu.
Čomu sa vyvarovať ?
Sed na tvrdej, nepohodlnej kuchynskej stoličke nás núti nájsť si čo najlepšie pohodlie. Sed na nepohodlnej stoličke končí zlým postavením tela, ktoré po určitom čase vrcholí vznikom bolesti.
Sed na fitlopte. Máte sedavé zamestnanie a sed na fitlopte sa vám zdá ako ideálny nápad. Sed na fitlopte posilňuje chrbtové svalstvo, zabezpečuje správne držanie tela, stabilitu a pomáha odbúrať stres. Sed na fitlopte patrí medzi aktívny dynamický sed. Fitlopta nemá operadlo, je to nestabilná plocha, ktorá vás núti stále zapájať svalstvo trupu. Menej je niekedy viac a to platí i v tomto prípade. Fitloptou je občas vhodné na krátky čas nahradiť stoličku. Fitloptu však nie je vhodné využívať ako stoličku pre dlhé sedenie. Nezabúdajte, že i na fitlopte sa dá sedieť nesprávne.
Herné kreslo. Pýši sa popisom, že je vhodné pre hráčov počítačových hier a má ideálne predpoklady pre zvládnutie dlhého sedu. Tento typ kresla nie je sám o sebe zlý, avšak nabáda človeka k sedu takmer po ležiačky, čo v dôsledku spôsobuje nevhodné postavenie krčnej chrbtice. Herná stolička môže byť dobrou voľbou, pokiaľ na nej dokážeme sedieť správne.
Čo by mala spĺňať vhodná stolička:
nastaviteľná výška sedu,
primerane mäkké sedadlo,
bedrová opierka (niektoré stoličky ponúkajú i možnosť nastavenia umiestnenia tejto opierky).
Nadštandardné funkcie:
dynamický režim stoličky, ktorý imituje sed na balančnej pomôcke (tento režim však musí byť možné vypnúť),
opierka hlavy - musí byť však správne nastavená aby nepodporovala zlé držanie tela,
nastaviteľné podpierky rúk - pomáhajú zlepšiť komfort, zjednodušujú usadenie sa a pri vstávaní zvyšujú bezpečnosť.
Netreba zabúdať na fakt, že i na tej najdokonalejšej stoličke sa dá sedieť zle. Preto by ste sa mali snažiť dodržať týchto 6 zásad správneho sedu:
kolenné kĺby sú v úrovni bedier alebo o kúsok nižšie pod úrovňou bedrových kĺbov,
chodidlá sú celou plochou na podlahe, u nižších osôb je možné využiť podložku pod nohy,
trup napriamený,
predlaktie voľne položené na pracovnej doske, ramená sa nesmú dvíhať hore alebo pracovná doska nesmie byť nízko aby ste trupom neprepadavali vpred,
monitor uložený priamo pred sebou, horná tretina monitoru je v horizonte s očami,
v prípade potreby je vhodné využiť pomôcky ako Vystri sa! či McKenzieho valček na driekovú chrbticu.
Nechceme uberať vážnosti výberu správnej a pohodlnej kancelárskej stoličky. Pre predpoklad správneho sedu je dôležité mať adekvátnu stoličku. Samotný problém so sedením však nevzniká v zlej stoličke ani v tom, či si občas sadneme nesprávne. Problém je v samotnej dĺžke sedu. Štúdie ukázali, že už po 30 minútach sedu dochádza k zníženiu schopnosti udržať telo pod kontrolou i u zdravých jedincov. U ľudí s už vzniknutým problémom dochádza k zvýrazneniu symptómov a po určitom čase i k zhoršeniu stavu. Preto aj tá najlepšia najdrahšia stolička tento stav nevyrieši. Pri výbere stoličky Fymas odporúča, aby ste si ju vybrali tak, že na nej dokážete sedieť v správnom sede 30 minút a zároveň pre vás táto poloha nie je ničím rušivá a obmedzujúca. Pokiaľ čakáte, že kúpa novej drahej stoličky vás odstráni bolesť chrbta, tak radšej investujte čas a peniaze do cvičenia a edukácii o ergonómii sedu. Pretože je dosť pravdepodobné, že i vaše súčasné kancelárske kreslo je dostačujúce pre správny sed.
Rada na záver znie, i na dobrej stoličke sa dá zle sedieť. Ak máte sedavé zamestnanie, snažte sa čo najčastejšie vstať zo stoličky. Postačí i prechádzka na wc či pre pohár vody a vyhnete sa tak vzniku problému. Ak vás chrbát už bolí, začnite riešiť bolesť nastavením vhodnej pohybovej liečby.